Rozsáhlý a dlouhodobě připravovaný projekt centrálního odkanalizování čtrnácti obcí na Brněnsku, v oblastech Rajhradska a Újezdska, v závěru loňského roku dostal reálnější podobu. Tyto obce se totiž připojily do Svazku obcí pro vodovody a kanalizace Šlapanicko. Díky tomu budou mít pro tento velký projekt silného investora. Do budoucna bude odpadní vody z těchto obcí čistit brněnská centrální čistírna odpadních vod.
„Toto řešení bude mít celou řadu výhod. Jednou z těch hlavních je kvalita vyčištěné vody, kterou vracíme do přírody. Na malých čistírnách má své hranice, které jsou dány použitými technologiemi, ale především efektivitou čištění. Dosažení stejné kvality čištění, pokud je vůbec na takto malých čistírnách možné, je ekonomicky významně náročné a obyvatelé ji zaplatí ve stočném jeho vysokou cenou,“ přiblížil ředitel divize Brno-venkov VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI, a.s., Ing. Ivan Vavro. Obce ale zároveň ušetří nemalé finanční prostředky. „Čistění odpadních vod je totiž energeticky náročný proces. Platí zde známé ekonomické pravidlo, že s rostoucím rozsahem klesá jednotková cena. Tedy, čím větší čistírna odpadních vod, tím nižší náklady na vyčištění jednoho kubíku vody,“ vysvětlil Ing. Ivan Vavro.
Doplnil, že stejným způsobem jsou již 15 let čištěny odpadní vody z původních 16 obcí na Šlapanicku. „Právě tato skutečnost nás inspirovala k obdobnému řešení odkanalizování dalších 14 obcí. Po zpracování studie proveditelnosti a ekonomické rozvahy, kdy očekáváme roční úsporu 4,5 milionu korun, následovalo období detailního posuzování projektu a složitého rozhodování. Teprve v druhé polovině roku 2024 se obce Rajhrad, Rajhradice, Holasice, Popovice, Rebešovice a Opatovice na Rajhradsku a také Újezd u Brna, Těšany, Nesvačilka, Sokolnice, Telnice, Otmarov, Moutnice a Žatčany na Újezdsku rozhodnutím svých zastupitelstev rozhodly k realizaci projektu a přistoupení do svazku obcí,“ popsal proces Ing. Ivan Vavro. Dalšími výhodami pro obce bude například to, že již nebude jejich rozvoj limitován kapacitami stávajících čistíren nebo ušetří budoucí investiční náklady na budování vlastních čistíren odpadních vod.
„Nyní nás čeká výběr projektanta a zpracování projektu, ve kterém je nejdůležitější nalézt správné trasy výtlačných potrubí. Počítáme s vybudováním 58 km kanalizačních řadů a 15 čerpacích stanic, které nahradí dnešní čistírny odpadních vod. Projekt bude stát celkem asi 800 mil. Kč a dokončen by měl být v rozmezí pěti až osmi let,“ doplnil Ing. Vavro.
Společné členství ve svazku Šlapanicko, který má nyní téměř jednou tolik obcí než dosud, ale nebude sloužit jen pro účel tohoto projektu. V dalším období bude zastřešovat komplexní péči o vodovody a kanalizace v celém regionu, který sahá od Babic nad Svitavou v severním cípu okresu Brno-venkov až po Těšany v jeho jižní části. „Zdá se skoro neuvěřitelné, že se 14 obcí dokázalo shodnout na společném řešení odkanalizování a vstupu do našeho Svazku pro vodovody a kanalizace Šlapanicko. Je to dobrá vizitka jak pro přistupující obce, tak i pro náš svazek. Věříme v dobrou spolupráci na zmíněném projektu i dalších aktivitách,“ zhodnotila předsedkyně Svazku obcí pro vodovody a kanalizace Šlapanicko Marie Kousalová.
Mgr. Iva Librová, MBA
Tisková mluvčí VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI, a.s.