Aktuálně ke zřízení vodovodní (kanalizační) přípojky v souvislosti s novým stavebním zákonem
Vodovodní přípojka je samostatnou stavbou tvořenou úsekem potrubí od odbočení z vodovodního řadu k vodoměru, a není-li vodoměr, pak k vnitřnímu uzávěru připojeného pozemku nebo stavby. Odbočení s uzávěrem je součástí vodovodu. Vodovodní přípojka není vodním dílem.
Pro každou připojovanou nemovitost se zásadně zřizuje samostatná vodovodní přípojka, pouze výjimečně lze se souhlasem provozovatele vodovodu pro veřejnou potřebu zřídit jednu přípojku pro více nemovitostí nebo více přípojek pro rozsáhlou nemovitost, jsou-li pro to technické nebo ekonomické důvody.
Vnitřní vodovod je potrubí určené pro rozvod vody po pozemku nebo stavbě, které navazuje na konec vodovodní přípojky.
Vodovodní přípojku pořizuje na své náklady odběratel, není-li dohodnuto jinak; vlastníkem přípojky je osoba, která na své náklady přípojku pořídila. (viz §3, odst. 6, zákona 274/2001 Sb. v platném znění)
Od 1. 7. 2024 je účinný nový stavební zákon č. 283/2021 Sb., v platném znění, pro drobné a jednoduché stavby. Vodovodní přípojka do 25 m délky je definována jako drobná stavba, viz Příloha č. 1 k zákonu č. 283/2021 Sb., odst. a), bod 30. Dle nového stavebního zákona drobná stavba nepodléhá povolení stavebního úřadu.
Ostatní vodovodní přípojky jsou definovány jako jednoduchá stavba, viz Příloha č. 2 k zákonu č. 283/2021 Sb., odst. 1, písmeno i). Jednoduché stavby vyžadují povolení stavebního úřadu.
V obou případech je ale stavebník povinen nechat zpracovat projektovou dokumentaci, kde budou zakresleny veškeré stávající sítě v okolí přípojky, které mohou být stavbou dotčeny, a předložit ke schválení provozovateli vodovodů a kanalizací, tedy VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI, a.s., stejně tak je třeba souhlas vlastníka vodovodu.
Před vlastní realizací musí být vytyčeny všechny podzemní sítě, aby nedošlo k jejich narušení.
Ta samá pravidla platí také pro kanalizační přípojky.