Informace o jakosti a tlaku dodávané vody
Informace o jakosti a tlaku dodávané vody (+ vnitřní vodovod)
Vlastníky vodovodů a kanalizací pro veřejnou potřebu, kterým VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a.s. (dále VAS), na základě uzavřených smluv, provozuje vodárenskou infrastrukturu, jsou města a obce, které jsou ve větší míře sloučena do Svazků obcí.
Vodohospodářskou infrastrukturu provozuje VAS v části Jihomoravského kraje a v kraji Vysočina buď kompletně na základě povolení k provozování vydanými příslušnými krajskými úřady, anebo poskytuje pouze dílčí činnosti, tj. některé technické nebo provozní služby, a to na základě objednávek a individuálních smluv.
Zásobování vodovodních a kanalizačních systémů je buď skupinové (technicky ucelené zařízení zásobuje dvě a více obcí), místní (zásobuje více částí jedné obce) nebo samostatné (zásobuje pouze část obce).
Základní jednotkou pro posuzování jakosti pitné vody ve vodovodu pro veřejnou potřebu je zásobovaná oblast, tj. „Určené území více, jednoho nebo části katastrálního území, ve kterém je lokalizována rozvodná síť, ve které pitná voda pochází z jednoho nebo více zdrojů a její jakost je možno považovat za přibližně stejnou. Voda v této rozvodné síti je dodávána jedním provozovatelem, popřípadě vlastníkem vodovodu pro veřejnou potřebu“. Pitná voda musí mít takové fyzikálně-chemické vlastnosti, které nepředstavují ohrožení veřejného zdraví. Nesmí obsahovat mikroorganismy, parazity a látky jakéhokoliv druhu v počtu nebo koncentraci, které by mohly ohrozit veřejné zdraví.
Provozovatel vodovodu pro veřejnou potřebu je na základě platné legislativy, tj. zákona 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a jeho prováděcí vyhlášky č. 252/2004 Sb., kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a rozsah kontroly pitné vody, obojí v platném znění, povinen zajistit ve stanoveném rozsahu a četnosti kontrolu pitné vody. Četnost závisí na dodávaném množství vody a počtu zásobovaných obyvatel. Laboratoř, která tyto rozbory provádí, musí mít platné osvědčení o akreditaci, autorizaci nebo o správné činnosti laboratoře.
Odběr vody se provádí v místech, kde mají být splněny požadavky na jakost pitné vody, tj. tam, kde pitná voda vytéká z kohoutků určených k odběru pro lidskou spotřebu. Pouze pro stanovení ukazatelů taxativně vyjmenovaných ve vyhlášce č. 252/2004 Sb., u nichž se nepředpokládá, že by se jejich koncentrace mohla během distribuce mezi úpravnou a místem spotřeby zvyšovat, mohou být vzorky pitné vody odebírány alternativně na výstupu z úpravny vody nebo na vhodných místech vodovodní sítě, např. vodojemu.
V uvedené vyhlášce jsou stanoveny závazné ukazatele jakosti pitné vody a jejich limitní hodnoty. Podle svého zdravotního významu mají jednotlivé ukazatele limitní hodnoty různého typu (doporučené hodnoty, mezní hodnoty, směrné hodnoty, nejvyšší mezní hodnoty).
Pokud nebude ohroženo veřejné zdraví, může příslušný orgán ochrany veřejného zdraví (dále OOVZ) na časově omezenou dobu povolit užití vody, která nesplňuje mezní hodnoty, s výjimkou mikrobiologických ukazatelů. OOVZ může povolení vydat i pro ukazatele s nejvyšší mezní hodnotou, s výjimkou mikrobiologických ukazatelů, jestliže dodávku pitné vody nelze zajistit jinak, nebude ohroženo veřejné zdraví, nápravná opatření jsou dostačující k odstranění závady do 30 dnů a nedodržení hygienického limitu jakéhokoli ukazatele s nejvyšší mezní hodnotou netrvalo během posledních 12 měsíců déle než 30 dnů.
V odůvodněných případech stanovených zákonem č. 258/2000 Sb., může OOVZ na časově omezenou dobu určit mírnější hygienický limit ukazatelů s nejvyšší mezní hodnotou, s výjimkou mikrobiologických ukazatelů, jestliže používání vody takové jakosti po stanovenou dobu nepovede k ohrožení lidského zdraví a pitnou vodu není možné zabezpečit jiným přiměřeným způsobem. Určení mírnějšího hygienického limitu omezí příslušný orgán ochrany veřejného zdraví na dobu co nejkratší, která nesmí přesáhnout dobu 3 let. Tato doba může být ve stanovených případech prodloužena, nejdéle však na další 3 roky.
Pokud by dodávaná voda neměla jakost pitné vody a nešlo by u ní povolit další prodloužení mírnějšího hygienického limitu, byl by vydán zákaz užívání vody jako vody pitné, nadále však bude dodávaná voda kontrolována podle podmínek stanovených rozhodnutím příslušného OOVZ.
Obyvatelé postižených oblastí o schválených povoleních vystavených příslušným OOVZ (výjimkách) jsou informováni prostřednictvím tohoto webu.
Na webu jsou podány informace o jakosti dodávané pitné vody.
Tlak vody
Zvláštní nároky na koncepční řešení vznikají při zásobování vodou spotřebišť umístěných v území s většími výškovými rozdíly, tj. v kopcovitém terénu. Přetlaky vody v zásobovacích sítích se mohou pohybovat jen v určitých mezích. Přetlak nesmí poklesnout pod jistou dovolenou mez, aby bylo možno vodu dopravit do nejvyšších podlaží většiny budov, a nesmí přestoupit horní hranici přetlaků a ohledem na pevnost trubního materiálu, bezpečnost vnitřních vodovodů v připojených budovách a omezení ztrát vody ze sítě.
Hodnoty tlaku ve vodovodu pro veřejnou potřebu jsou stanoveny prováděcí vyhláškou č. 428/2001 Sb., kterou se provádí zákon č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů. V prováděcím právním předpise je uvedeno:
Maximální přetlak v nejnižších místech vodovodní sítě každého tlakového pásma nesmí převyšovat hodnotu 0,6 MPa (6 bar). V odůvodněných případech se může zvýšit na 0,7 MPa (7 bar) /60 m v.sl. – 70 m v.sl./.
Při zástavbě do dvou nadzemních podlaží hydrodynamický přetlak v rozvodné síti musí být v místě připojení vodovodní přípojky nejméně 0,15 MPa (1,5 bar). Při zástavbě nad dvě nadzemní podlaží nejméně 0,25 MPa (2,5 bar) /15 m v.sl. – 25 m v.sl./
Dodržení těchto ustanovení u starších vodovodů není v některých lokalitách možné vyhovět. Původní vodohospodářská infrastruktura disponuje tlakovými poměry tak, jak byla stavebně povolena a následně i zkolaudována. Průběžně je činěna úprava tlakových poměrů. Jestliže se v členitém terénu vyskytnou jen relativně malé oblasti s nedostatečným tlakem, přečerpává se voda ze sítě prostřednictvím nově osazených automatických přečerpávacích stanic. Pro níže položené části sítě s nadměrně vysokým tlakem se tlak snižuje instalací především redukčních ventilů.
Většina vodárenských systémů má několik tlakových pásem.
Vnitřní vodovod
Vnitřní vodovod musí být proveden ze zdravotně nezávadných materiálů, které jsou kompatibilní s kvalitou distribuované vody. Nesprávné nebo nekvalitní potrubí může znehodnotit kvalitu vody na kohoutku po stránce pachové i zdravotní.
Zákon č. 274/2001 Sb. uvádí, že vlastník vodovodní přípojky je povinen zajistit, aby vodovodní přípojka byla provedena a užívána tak, aby nemohlo dojít ke znečištění vody ve vodovodu. Rovněž vnitřní vodovod připojený na vodovod pro veřejnou potřebu se podle zákona nesmí přímo propojovat s potrubím zásobovaným z jiného zdroje (např. studny).
Upozorňujeme veřejnost, že nesmí býti pro vodovod využito potrubí z olova. Takové potrubí může vykazovat zvýšený obsah olova a ohrožovat vaše zdraví. Pokud se takové potrubí nachází ve vašem domě, do doby výměny tohoto potrubí je doporučeno nepoužívat vodu k přípravě potravy, případně stravy pro kojence. Tato opatření se především týkají kojenců, malých dětí do šesti let a těhotných žen.
Použití mědi je omezeno na určité pitné vody, jejichž vlastnosti jsou stanoveny v technické normě DIN 50930-623, v České republice pak ve vyhlášce č. 409/2005 Sb. V tomto případě se preventivně doporučuje nepřipravovat z této vody pravidelně kojeneckou stravu, rovněž je dobré vodu odpustit, do doby vytékání z potrubí poněkud chladnější vody.
Lze upozornit i na nikl, který obsahují pochromované armatury. V těchto případech se doporučuje osobám, které jsou alergické na nikl, vyhnout se kontaktu vody s ústy a kůží. Řešením situace může být odpuštění cca ¼ litru vody.