Projekty Evropské unie
VAS a lidé – společný rozvoj
VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a.s., realizuje projekt s názvem „VAS a lidé – společný rozvoj“ s registračním číslem CZ.03.1.52/0.0/0.0/19_097/0012870, který je spolufinancován z prostředků Evropské unie (ESF) v rámci Operačního programu Zaměstnanost (OPZ).
Předložený projekt je zaměřen na zvýšení odborné úrovně znalostí, dovedností a kompetencí zaměstnanců VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI, a.s., se zaměřením na osoby ve věku 54+. Do projektu je zařazeno 236 vybraných pracovníků. Jsou pro ně naplánovány vzdělávací aktivity, kdy každý zaměstnanec absolvuje více než 40 hodin vzdělávání.
Realizace projektu: 1. 9. 2020 – 31. 8. 2022
ČS Ponětovice
VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a.s., realizuje projekt s názvem „Optimalizace čerpací stanice odpadních vod v Ponětovicích“ s registračním číslem CZ.01.3.10/0.0/0.0/16_061/0011897, který je spolufinancován z prostředků Evropské unie (ESF) v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK).
Popis projektu:
ČS Ponětovice v relativně významné ročním časovém období čerpá neefektivně přitékající odpadní vody z celkem 17 obcí aglomerace Šlapanicko. Výměnou 3 čerpadel řízeného výkonu (místo stávajících 1 malému a dvěma čerpadlům s velkými výkony), realizací efektivního systému měření, regulace a řízení čerpání, včetně stavební úpravy nátokové komory ČS dojde k významnému zefektivnění provozu ČS, a to zejména z hlediska spotřeby elektrické energie. Očekává se úspora až 92 000 kWh za rok.
APLIKACE INOVOVANÉ FLOTACE VE VODNÍM HOSPODÁŘSTVÍ
Projekt „Aplikace inovované flotace ve vodním hospodářství“ je řešen s finanční podporou Ministerstva průmyslu a obchodu v rámci programu „Operační program podnikání a inovace pro konkurenceschopnost – Aplikace výzva VIII“ pod registračním číslem CZ.01.1.02/0.0/0.0/20_321/0024614. Projekt bude probíhat celkem dva roky a to v období od 1. 6. 2021 do 31. 5. 2023.
Prvním z cílů projektu je na základě dlouholetých zkušeností s aplikacemi flotace rozpuštěným vzduchem implementovat vybrané inovativní prvky do poloprovozní jednotky flotace o kapacitě 3 m3/hod. Účelem těchto inovací je dosažení vyšší účinnosti a spolehlivosti technologie. Jednotka bude umístěna v zatepleném kontejneru jako kompaktní řešení pro jednoduchou manipulaci při pilotážích.
Inovovaná technologie bude testována ve dvou různých segmentech vodního hospodářství. První aplikace je zahuštění aktivovaného kalu na komunálních čistírnách odpadních vod s cílem zahuštění kalu na takovou hustotu, která je potřebná pro jeho další úpravu (hygienizace a přímá aplikace kalu). Druhou aplikací je čištění průmyslových odpadních vod v prádelenském průmyslu, které bude zaměřeno na odstranění množství nerozpuštěných látek.
Hlavní výsledky projektu jsou:
- POLOPROVOZ – Flotace o výkonu 3 m3/h ověřená a odladěná na dvou typech čistírenských provozů
- UŽITNÝ VZOR – Technické řešení úpravy technologie flotace pro zahušťování kalu
Koordinátorem projektového konsorcia je firma ASIO TECH, spol. s r.o. Dalším členem projektového týmu je VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a.s.
POKROČILÝ SYSTÉM ŘÍZENÍ ČOV 4.0
VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a.s., realizuje projekt s názvem „Pokročilý systém řízení ČOV 4.0“ s registračním číslem CZ.01.1.02/0.0/16_084/0010380, který je spolufinancován z prostředků Evropské unie (ESF) v rámci programu OP PIK – APLIKACE III. Výzva – s účinnou spoluprací.
Výstupem projektu je realizace tří prototypů pokročilého řídicího systému ČOV (ŘS) nasazených pro tradiční i pro moderní PLC ŘS. ŘS využívá senzorové sítě se schopností virtualizace čidel, korekčních a kalibračních mechanismů.
DIGITÁLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ NA ŽĎÁRSKU
Projekt reg. č. CZ.31.6.0/0.0/0.0/23_101/0008465 je zaměřen na další profesní vzdělávání zaměstnanců v oblasti digitálních dovedností informačních technologií a Průmyslu 4.0 v našich členských firmách.
FVE ČOV Branišovice
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií.
Cílem je podpora opatření vedoucích ke snížení konečné spotřeby energie a úspoře primární energie z neobnovitelných zdrojů na technologických zařízeních ve veřejných budovách a infrastruktuře – budovy ČOV Branišovice
Termín realizace: 05/2023 – 06/2025
FVE ČOV Milíčovice
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií.
Cílem je podpora opatření vedoucích ke snížení konečné spotřeby energie a úspoře primární energie z neobnovitelných zdrojů na technologických zařízeních ve veřejných budovách a infrastruktuře – budovy ČOV Milíčovice
Termín realizace: 12/2022 – 06/2025
FVE ČOV Štítary
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií.
Cílem je podpora opatření vedoucích ke snížení konečné spotřeby energie a úspoře primární energie z neobnovitelných zdrojů na technologických zařízeních ve veřejných budovách a infrastruktuře – budovy ČOV Štítary
Termín realizace: 12/2022 – 06/2025
FVE ČOV Blížkovice
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií.
Cílem je podpora opatření vedoucích ke snížení konečné spotřeby energie a úspoře primární energie z neobnovitelných zdrojů na technologických zařízeních ve veřejných budovách a infrastruktuře – budovy ČOV Blížkovice
Termín realizace: 05/2023 – 06/2025